Názov  plemena:  Jazvečík trpasličí - králičí hladkosrstý

 

                                                         Štandard F.C.I.:  číslo 148/4  JAZVEČÍK

 

 

Originálny názov plemena : Dachshund  Zwerg/Kaninchen Kurzhaar

Krajina pôvodu: Nemecko                                                              

Klasifikácia:  F.C.I.                                       

Skupina 4 : jazvečíky

 

Doba  vzniku plemena : 18. - 19. storočie

Štandard plemena: vznikol v Nemecku v roku 1879

Dátum publikovania platného štandardu: 13. 3. 2001 / 9. 5. 2001

Pôvodné využitie: Poľovný pes,  norovanie

Dnešné využitie: Originálny spoločník, poľovný pes 

Priemerná dĺžka života: 14 - 17 rokov

Typ a hmotnosť:         štandardný: 7 - 9 kg            hladkosrstý, dlhosrstý, drôtosrstý

            trpasličí ráz: 3-5 kg             hladkosrstý, dlhosrstý, drôtosrstý

            králičí ráz: do 3 kg              hladkosrstý, dlhosrstý, drôtosrstý

Obvod hrudníka:          trpasličí ráz: do 35 cm, králičí ráz: do 30 cm (vrátane)

 

História v skratke:

Jazvečíky boli zobrazované už na  stenách chrámov v starom Egypte. Kamenné a hlinené sošky jazvečíkovitých psov objavili aj v Mexiku, Grécku, Peru a Číne. Pochádzajú z plemena nízkonohých psov.  Prvé zmienky o týchto psoch, ktorí sa používali k práci pod zemou,  pochádzajú z 5.-9. storočia n.l., v nemeckej literatúre sa názov  "jazvečík" objavuje v roku 1582. Tieto psy boli šľachtené tak, aby boli  pomalšie, lovci ich mohli sledovať, a aby ľahko prenikali do nôr líšok a  jazvecov. Hladkosrstý jazvečík je považovaný za vývojovo najstarší typ jazvečíka. Najskôr boli jazvečíky používané iba ako lovecké psy, v dnešnej  dobe sa rozšírili ako spoločenské plemeno, ale sú stále využívané i v  poľovníctve.

 

Všeobecná charakteristika plemena:

Celkový  vzhľad - nízky,  krátkonohý pes s pretiahnutým, pevným telom, dobre osvaleným, so smelo vyzývavým držaním hlavy a inteligentným výrazom. Napriek krátkym končatinám nesmie vyzerať zakrpatene alebo ťažkopádne, ale ani príliš vychudnuto alebo lasicovito.  

Povaha - jazvečík je  osobnosťou s dominantnými sklonmi, inklinuje ku samostatnému rozhodovaniu.  Potrebuje veľmi dôslednú výchovu a vedenie, neznáša však tvrdé  zaobchádzanie, nie je vhodný pre ľudí slabých pováh alebo naopak vyžadujúcich otrockú poslušnosť. Pri správnom vedení je vynikajúcim  spoločníkom aj pracovným psom. Jazvečík je hrdý, tvrdohlavý, inteligentný, chápavý, dôstojný a vyrovnaný, nesmie sa  prejavovať agresívne alebo naopak bojazlivo. Pre všetky typy jazvečíkov je na prvom mieste ich rodina. V prítomnosti cudzích ľudí sa  chovajú rezervovane a väčšinou ich ignorujú. Dlhosrstý jazvečík je k  cudzím ľuďom priateľskejší než ostatné typy. S ostatnými psami vychádzajú  jazvečíky dobre, i keď niekedy sa môžu prejaviť ako odvážlivci, ktorí si  trúfajú na väčšie psy, než sú sami. Vzhľadom k ich loveckému pôvodu sa  nedoporučuje chovať súčasne s jazvečíkom ďalšie drobné domáce zvieratá.  Súžitie s mačkou je možné, pokiaľ si na ňu pes zvykne už v mladosti, nikdy  z nich však nebudú nijako zvlášť dobrí kamaráti. 

Hladkosrstý  jazvečík je odvážny, dominantný pes, ale aj tvrdohlavý a často sa uráža. Je veľmi vynaliezavý, živý, ostražitý, ale aj žiarlivý a závislý na svojej  rodine.

Vzťah k deťom a temperament - Pokiaľ má tento pes z mladosti dobré skúsenosti s deťmi a je na ne navyknutý, vychádza s  nimi dobre a nebývajú väčšinou žiadne problémy. Jazvečík je živý, temperamentný, húževnatý. 

Výchova - Vzhľadom k tomu,  že jazvečík je tvrdohlavý, sebaistý a samostatný pes,  jeho výchova musí  byť dôsledná. Je inteligentný a dobre sa učí, a predsa vás pri výchovných  pokusoch môže zmiasť svojimi zábavkami a humorom. Výchova dlhosrstého  jazvečíka je ľahšia, než výchova jeho krátkosrstých príbuzných.  Predsa i u  tohoto typu je nutná dôslednosť a trpezlivosť. Jazvečíky veľmi zle nesú, pokiaľ si myslia, že sú nespravodlivo trestané, a dokážu byť veľmi  húževnaté, pokiaľ chcú niečo, čo im zakazujete. Pri správnom prístupe sa toho dokážu veľa naučiť, ale nebudú nikdy otrocky poslúchať každý príkaz.   

Držanie - Jazvečíky je  možné chovať ako v mestskom byte, tak i na dedine.

Najvhodnejší do mesta je dlhosrstý jazvečík. I krátkosrsté typy sa však dobre prispôsobia životu  v meste. Krátkosrstý jazvečík má krátku, hustú srsť, ktorá sa ľahko udržuje, ale vďaka tomu je  viacej chúlostivý. 

Pracovné využitie - Hladkosrstý  jazvečík je výborný pre prácu v lese, je to dobrý farbiar a vynikajúci durič.   

Pohyb - Jazvečíky  potrebujú pomerne hodne pohybu. Pokiaľ ich necháte voľne behať, pamätajte na ich lovecké pudy, môžu prevládnuť a jazvečík vám môže utiecť – nie je pravidlo. Jazvečíky sú rýchle, pohyblivé, vytrvalé, milujú vodu, sú výborní a náruživí aportéri, čo je vzhľadom na ich telesné proporcie prekvapujúce. Dlhá chrbtica jazvečíkov by nemala byť zaťažovaná chodením po schodoch.    

Starostlivosť - Starostlivosť o srsť hladkosrstého jazvečíka je ľahká, stačí gumovou rukavicou odstraňovať odumreté a uvoľnené chlpy. Pri kúpaní je nutné použiť kvalitné prípravky, určené špeciálne pre psy. Je nutné dbať na čistotu uší a pazúriky udržovať krátke. Jazvečíky majú s pribúdajúcim vekom sklon k pribúdaní na váhe, nie  je dobré ich prekrmovať.   

Strážne  využitie - Jazvečík je odvážny a ostražitý pes, ktorý každého nevítaného hosťa ohlási výrazným a hlasitým štekaním. Venujte jazvečíkovi veľa lásky a trpezlivosti pri jeho výchove, dovoľte mu  rozvinúť jeho lovecké nadanie a pripravte pre neho veľa aktivít, bude vám šťastným a oddaným priateľom po celý život.   

Výskyt - Na celom svete, patrí k najobľúbenejším psím plemenám.